Statuia lui Wayne Gretzky care deține Cupa Stanley, Edmonton. (Fotografie de Colby Cosh licențiat CC de-NC 2.0)

Ah, Cupa Stanley. Trofeul fiecare jucător de hochei visează să câștige și să dețină în sus. Cât de bine știi una dintre cele mai dificile competiții din sport? Aflați mai jos!,

Stanley a fost o persoană reală

Statuia Domnului Stanley. (Foto de Michael J licențiat CC BY-NC 2.0)

știați că Cupa Stanley a fost numit după o persoană? Numele său era Lord Stanley de Preston și a fost al șaselea guvernator general al Canadei din 1888-1893. Lord Stanley sa bucurat de sport, și după ce a văzut primul său joc de hochei, el și familia lui au fost dependent! Câțiva ani mai târziu, copiii săi l-au convins pe Lord Stanley că ar trebui să existe un trofeu pentru cea mai bună echipă din țară. Așadar, în 1892, a cumpărat un bol de argint de la un magazin din Londra, Anglia, și l-a donat., El a vrut Cupa să fie numit Dominion Hockey Challenge Cup, dar sa decis trofeul ar trebui să fie numit după el. A fost cunoscut sub numele de Cupa Stanley de atunci.

Montreal Canadiens deține un record de Cupa Stanley…

Montreal Canadiens prezintă pentru o fotografie cu Cupa Stanley după victoria lor 4-1 asupra Los Angeles Kings în 1993. (Foto CP / Frank Gunn)
cu fiecare trecere separată, faceoff și farfurie, echipele NHL lucrează cu toții spre un singur gol — Cupa Stanley. Dar doar o singură echipă câștigă trofeul la sfârșitul sezonului., Și nici o echipă nu s-a bucurat de mai multe ture de victorie decât Montreal Canadiens. Deși nu au câștigat cupa de la 1993, canadienii au câștigat cele mai multe cupe Stanley vreodată — de 24 de ori! Aproape dublu față de următoarea echipă, Toronto Maple Leafs, care a câștigat de 13 ori.

Canadiens dețin un alt record, de asemenea…

gravurile de pe Cupa Stanley care arată toate câștigurile din Montreal Canadien. (Foto de Reg Natarajan licențiat CC de 2.0)

cine a stabilit recordul pentru cele mai multe victorii back-to-back ale Cupei Stanley?, Acesta ar fi Montreal Canadiens (din nou). Din 1956-1960, echipa a câștigat Cupa Stanley de cinci ori. Această înregistrare nu a fost niciodată egalată sau ruptă. Insularii din New York s-au apropiat cel mai mult. Au câștigat Cupa Stanley de patru ori din 1980-1983. Dar această dungă a fost rupt atunci când au pierdut la Edmonton Oilers în 1984.există mai multe cupe Stanley

bolul Cupei Stanley originale. (Foto de West End licențiat CC BY-NC-ND 2.0)

de-a lungul anilor, Cupa Stanley sa schimbat., Este mult mai înalt acum și părți ale Cupei au trebuit înlocuite, inclusiv vasul original. Până la sfârșitul anilor 1960, a devenit fragilă și oamenii au vrut să o păstreze în siguranță. Deci, acest castron special se odihnește în Hockey Hall of Fame din Toronto pentru ca toți fanii să se bucure. Un nou castron care arata la fel ca originalul a fost făcut. Aceasta este ceea ce se află pe partea de sus a trofeului dat jucătorilor de astăzi. Dar asta nu e tot. Cupa Stanley călătorește în jurul pentru diferite evenimente. Deci, Hockey Hall of Fame a decis să facă o replică. În acest fel, cupa este întotdeauna expusă acolo, chiar și atunci când adevărata Cupă Stanley este departe.,

Cupa Stanley are paznici

Hockey Hall of Fame în Toronto. (Foto de Ian Muttoo licențiat CC BY-SA 2.0)

la fel ca celebritățile, Cupa Stanley nu călătorește singură. Oriunde merge Cupa, una sau mai multe persoane din Hockey Hall of Fame merg cu ea. O parte din munca lor este să acționeze ca securitate, asigurându-se că paharul este în siguranță oriunde este afișat. Pentru toată munca și grija lor, acești oameni au câștigat porecla ” Păstrătorii Cupei.,”

Cupa este un călător mondial

Cupa Stanley vizitează Yosemite! (Foto de StanleyCupYosemiteVisit licențiat CC de 2.0)

Germania, Rusia, Japonia – Cupa Stanley a fost peste tot în lume. Asta pentru că fiecare jucător din echipa câștigătoare ajunge să aibă cupa pentru o zi întreagă. Mulți jucători iau cupa acasă și o împărtășesc cu familia și prietenii. Chiar dacă jucătorii trebuie să returneze Cupa Stanley, ei nu pleacă cu mâinile goale. Câștigătorii primesc un inel special, dar și o versiune miniaturală a trofeului., Numele lor și numele tuturor coechipierilor lor sunt gravate pe ea. Scor!